Ehliyetler

27.10.2019 21:00A2 Motosiklet Ehliyeti

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP) ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2 Motosiklet ehliyeti alma yaşı:

·         18 Yaşını bitirenler A2 motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler.

·         2019 yılı için 2001 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar.

·         2020 yılı için 2002 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar.

A2 motosiklet ehliyeti için kursumuza başvurup kayıt yapabilirler.

 

A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A sınıfı motosiklet ehliyeti almanız durumunda M-A1-A2 sınıfı taşıtları da kullanma hakkı kazanıyorsunuz.

A sınıfı ehliyet için 24 yaşını bitirmiş olmak veya en az 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir.

A sınıfı ehliyet için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

A sınıfı Motosiklet Ehliyeti 35 KW üzeri ve gücünün ağırlığa oranı ortalaması 0,2’yi geçen motosikletler için alınır. Yaklaşık olarak 500 cc üzeri motorlar için kullanılır.

A sınıfı ehliyet alabilmek için iki farklı seçenek vardır. Birincisi En az 2 yıllık A2 sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olup 20 yaşını doldurmak, İkinci seçenek 2 yıllık A2 sınıfı motosiklet ehliyeti yoksa 24 yaşını doldurmuş olmaktır.

·         4 adet biyometrik fotoğraf

·         Sağlık raporu

·         Kan grubu kartı

·         Sabıka kaydı

·         Öğrenim belgesi (diploma)

·         Nüfus kâğıdı fotokopisi

 


B Sınıfı Ehliyet Otomatik Vites
5 Aralık 2015 tarihli yeni yönetmelikte direksiyon öğretmeni adayın direksiyon eğitimleri sonunda adayımız ön sınava hazırdır. Onayı verene kadar, ilan edilen ücret üzerinden uygulamalı direksiyon dersi almaya devam eder. Sürücü kursunun yaptığı ön sınavda başarılı olan aday milli eğitimin yaptığı uygulamalı sınava girmeye hak kazanır. Milli eğitimin yaptığı sınavda kursun başarısı % 55 in altına düşmesi durumunda sürücü kursunun 1 ay süre ile kursiyer kaydı yapılmasına izin verilmez.


B Sınıfı Ehliyet Manuel Vites
5 Aralık 2015 tarihli yeni yönetmelikte direksiyon öğretmeni adayın direksiyon eğitimleri sonunda adayımız ön sınava hazırdır. Onayı verene kadar, ilan edilen ücret üzerinden uygulamalı direksiyon dersi almaya devam eder. Sürücü kursunun yaptığı ön sınavda başarılı olan aday milli eğitimin yaptığı uygulamalı sınava girmeye hak kazanır. Milli eğitimin yaptığı sınavda kursun başarısı % 55 in altına düşmesi durumunda sürücü kursunun 1 ay süre ile kursiyer kaydı yapılmasına izin verilmez.

 

Ehliyet Almak İçin Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet almanın yaş şartında her sürücü belgesinin yaş şartı farklıdır. Örneğin Otomobil kullanmak için B sınıfı sürücü belgenizin olması gereklidir. B ehliyet için ise yaş şartı 18’dir. 2017 yılında yürürlükte olan Yönetmelikte geçtiği şekliyle ehliyet sınıflarına istenen yaş şartları aşağıdaki gibidir.

·         M, A1 ve B1 ehliyet sınıfları için 16 yaşını tamamlamak,

·         A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını tamamlamak,

·         A ehliyet sınıfları için 20 yaşını tamamlamak, Gücü 15 kilovatı aşan üçtekerli motosiklet ehliyetleri için 21 yaşını tamamlamak.

Sosyal Medya